Týden podnikavosti na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné

3. 6. 2022

Na obchodně podnikatelské fakultě se ve dnech 26.-28. 4. 2022 pořádal již třetí ročník akce s názvem Týden podnikavosti. Nejen studenti OPF, ale také studenti středních škol se během akce mohli dozvědět praktické informace z kariérního a podnikatelského světa. Navíc měli možnost se přiblížili světu profesionálního fotografování a mimo jiné také kryptoměn a financí.

Každému dni bylo věnováno určité téma a bohatý program. První den probíhal v duchu kariéry. Ve foyer fakulty se nacházely stánky nejrůznějších firem, které poskytovaly informace o možnostech nabídek práce, brigád či stáží. Následoval workshop Jak získat práci snů s Romanem Molekem a jeho kolegou Matějem Kubou. Studenty naučili, jak se připravit a následně uspět na pracovním pohovoru nejen v offline, ale také v online prostředí. Workshop zakončili předáním know-how o vytvoření kvalitního profilu na LinkedIn, který je v dnešní době v pracovní sféře téměř nutností. V závěru prvního kariérního dne proběhla panelová diskuse na téma Co obnáší práce manažera, které se zúčastnili výkonní manažeři z Moravskoslezského kraje Tomáš Mačuga, Adam Liška, Michal Neumann a Helena Ruszová.

Druhým tematicky zaměřeným dnem byl Den plný příležitostí. Organizace, které se jej zúčastnily, měly své stánky ve foyer, ve kterých poskytovaly odpovědi na dotazy studentů, předávaly jim informace ze svého prostředí a nabízely nejrůznější příležitosti. Dopoledne se v Aule fakulty konala přednáška Osobní finance, kterou přednášeli odborníci z finančního poradenství Partners. Studenti se dozvěděli, jak správně zacházet nejen se svými osobními financemi, ale i s těmi, které se pohybují ve světě podnikání. Poledne odstartovalo konání workshopu, který se zabýval tématem Podnikat vs. nechat se zaměstnat s vedením Martina Hykela z advokátní kanceláře 3ADVOKÁTI. Se studenty si ujasnil, která forma podnikání bude pro ně tou nejlepší volbou. Zjistili také, jak s podnikáním vůbec začít a kolik financí i úsilí to všechno obnáší. Poslední workshop „Milionový nápad na dvě věci” měl na starost community manažer Jan Dittrich, na kterém ukázal, jak takový nápad dostat. Večer byl věnován Fail Night Party, která se konala v klubu Backstage Dokořán. Vystoupili zde Radim Uher a Katarína Ďuranová z marketingové agentury Dva Mluvčí, a Michal Lysek z PPC agentury Adsvantage.

Pořád je se co učit… bylo téma posledního dne akce Týdne podnikavosti. V Malém sále se konala přednáška „Bitcoin: zlato mileniálů“ s přednášejícím Jakubem Vejmolou neboli Kicom, z Bitconoinového Kanálu. Uvedl studenty do světa kryptoměn, které patří mezi nejmladší třídu aktiv. V dnešní době je mezi mileniály víc a víc populárnější. Poslední workshop Týdne podnikavosti vedl Petr Andráško z Andras_production, který ukázal, jak fotit v ateliéru i za pár korun. 

Týden podnikavosti byl velmi přínosný pro studenty v získání informací a zkušeností odborníků z praxe zabývajících se nejen podnikáním a financemi. Věříme, že se studenty jednou sejdeme například ve Velkém sále, kde nám budou jednou vyprávět o tom, jak třeba na akci Týden podnikavosti dostali milionový nápad.

Veronika Goldmanová

Veronika Goldmanová
Autorka článku